Avto oprema- Trend Autokamere

Stvar je videti kot navigacija, ki jo pritrdimo na vetrobransko steklo in nadzoruje promet. Ampak ali so takšne kamere sploh dovoljene?
Na youtube najde kar nekaj posnetkov ob katerih vam lahko zastane dih. Avtomobili ki frontalno dirkajo en proti drugemu, tovornjaki, ki vozijo v napačno smer ali pa posnetki nesreč ali pretepov pred avtomobili- nori Rusi s svojimi Ladami in vodko. Zdaj pa so takšne kamere v modi tudi pri nas. Trenutno najbolj zaželjena je AKG-100 podjetja Gofer.
Zakaj ljudje sploh uporabljajo takšne kamere?
Glavni Razlog zakaj jih uporabljajo Rusi je lastna varnost- to ni šala! Nameščajo jih za dokazovanje svoje nedolžnosti v primeru nesreče. V redko poseljenih območjih vzhoda, so kamere že večkrat posnele nesreče, in ker v Rusiji na sodišču ti posnetki veljajo kot dokazno gradivo, z njimi tudi hitreje razsodijo.
Glavni razlog pa ni le za uporabo na sodiščih. Snemajo tudi razne potegavščine, tiste ki jih naredijo zanalašč in tiste ki jim drugi povzročijo z namenom, da jih oškodujejo. ” Crash for cash” ( v prevodu trk za denar) se imenujejo takšne ”zaigrane nesreče”. In pa seveda prijetne izlete ali pa padce kometov.
Kako pa avto kamere delujejo?
Avto kamero samo namestite na vetrobransko steklo, kot navigacijo. Odvisno od modela pa se napajajo na baterije ali prek kabla za napajanje. Same kamere pa se med seboj lahko zelo razlikujejo: od kvalitete same slike snemanja, do možnosti uporabe kot fotoaparat, lahko imajo vgrajene razne senzorje, ipd. Cena kamere variira glede na te senzorje in kvaliteto snemanja.
Kot že rečeno je trenutno pri nas najpopularnejša AKG-100, ki je avtokamera visoke ločljivosti 1080p AKG-100. Poleg snemanja v visoki ločljivosti ima ta avto kamera še GPS senzor (ki natančno beleži prevoženo pot in hitrost vozila), G senzor (zaznava nenadne pospeške, ki se zgodijo ob nesreči in hkrati zaščiti posnetek), nočno snemanje, snemanje v zanki, ima vgrajeni 1,5″ zaslon (omogoča pregled posnetkov brez uporabe računalnika), samodejni začetek snemanja ob zagonu avtomobila in pa enostavna namestitev in uporaba.
Pa lahko takšno avto kamero uporabljate v Sloveniji?
Seveda lahko! Obstaja pa kar nekaj vprašanj, ali lahko vsesplošna uporaba video kamer, ki snemajo premikajoča in stoječa vozila, krši osebne pravice drugih državljanov. Informacijski pooblaščenec pa jasno dopušča možnost snemanja in tudi dopušča možnost uporabe slikovnega gradiva kot dokaz v sodnem postopku. Tudi registrska označba avtomobila je osebni podatek le v primeru, ko z njeno uporabo lahko določimo lastnika vozila, ki je posameznik oz. fizična oseba. Če pa je lastnik avtomobila podjetje, potem registrska oznaka ne predstavlja osebnega podatka.
Lahko v primeru nesreče takšne posnetke uporabimo tudi na sodišču?
To je odvisno od posameznega primera nesreče. Sklepi sodišč zaenkrat pri nas še ne obstajajo, ni tudi zakona, ki bi obravnaval taka vprašanja. Je pa seveda možno dobro uporabiti posnetke parkiranega avtomobila, na katerem je povzročena škoda (in nemalokrat tudi beg iz kraja nesreče), kjer ni nobenih drugih posnetkov ali prič. Poudarjeno je, da zakon ki bi obravnaval takšna vprašanja še ne obstaja, zato se razlikuje od posameznega primera.
Avtokamera v praksi
O zelo zanimivem primeru je poročal nemški ZDF-Magazin WISO 4. marca 2013: Richard Grögel iz nemškega mesta Roth je vozil v svoji Mazdi, ko ga je prehitel BMW in začel naglo zavirati. Brez dokaznega posnetka, bi za avtomobilski nesrečo, ki je nastala odgovarjal on. Na podlagi posnetka pa je sodišče razsodilo, da je kriv voznik BMWja: plačilo kazni v višini treh mesečnih plač in 21 mesecev prepovedi vožnje za prekršek zoper varnost cestnega prometa.
www.avtokamera.si
 

Deli novico s prijatelji